Zachowanie pod wpływem emocji

Bez wątpienia emocje są ewidentnym motorem działania. Nie zawsze dobrze zresztą na tym wychodzimy. Czasem tłumacząc się, ktoś mówi „to było zachowanie pod wpływem emocji, przepraszam”. Im intensywniejsza emocja tym potencjalnie może silniej zmienić nasze zachowanie, o tym będzie właśnie ten wpis.

Zachowanie pod wpływem emocji

Przez „głaskanie” do portfela

Wszystko, co czujemy, wpływa na nasze postrzegania świata i podejmowane działania. Odkąd powstał przemysł, jednym ze sposobów na podniesienie sprzedaży było wzbudzenie emocji. W handlu jest zasada, że klient zadowolony chętniej wydaje pieniądze. Z tego powodu w niektórych sklepach przywiązuje się ogromną wagę do sposobu traktowania interesanta — z szacunkiem, okazaniem mu, że jest ważny, że sprzedawca liczy się z jego zdaniem. Wszystkie te działania mają za zadanie sprawić, byśmy się nieco rozluźnili i zaczęli zachowywać się swobodniej. Jeśli ktoś jest spragniony wpatrzonych w niego oczu, czy przytakiwania może się okazać, że wyda więcej, niż zamierzał początkowo, ponieważ poczuje się miło połechtany.

Transparentne kolory emocji

Emocje możemy porównać do warstewki koloru o różnym stopniu krycia. Tworzą transparentny filtr, przez który wszystko widać, ale patrzymy przez chwilę nieco inaczej. Na ułamek sekundy zabarwia się i zmienia nasze nastawienie i sposób myślenia. 

Człowiek odczuwający radość będzie bardziej otwarcie i entuzjastycznie oceniał rzeczywistość.

W złości wyraźniej wyraża sprzeciw, chyba że aktywnie go tłumi, ale to inna historia.  

Przestraszony będzie odruchowo spodziewał się czegoś złego, zagrażającego. 

Osoba czująca odrazę może powiedzieć, że odechciało jej się już wszystkiego. 

W momencie smutku człowiek poważniej podchodzi do większości tematów. 

Świadomość emocji

Sposób reakcji zależy oczywiście od świadomości swoich uczuć. Przede wszystkim od umiejętności odczytania znaczenia i kontekstu danej emocji. Wiedza o uczuciach pozwoli rozpoznać co się z nami dzieje, poradzić sobie ze zmianami w ciele, pomieścić w sobie dane uczucie. Z kolei to właśnie daje możliwość świadomego zareagowania — wykonania ruchu, do którego skłania nas dana emocja, przekierowania go, czy również powstrzymania reakcji. Przypomnij sobie, jak w złości chcesz komuś odpowiedzieć coś nieprzyjemnie, wręcz „na usta cisną się słowa”. Podejrzewam, że jednak nie zawsze to robisz.

Kiedy Ci się udziela

Nie wszystkie działania człowieka są konstruktywne. Bardzo trudne jest uświadomienie sobie, że na nasze zachowanie mają wpływ emocje, z całego dnia. 

To jak na tych obrazkach: szef krzyczy na pracownika, ten na syna, syn na psa. 

Uświadomienie tego, co przeżywamy, daje nam możliwość zatrzymania się, wstrzymania z reakcją, i zareagowania w sposób, który najbardziej będzie nam służył, też zgodnie ze swoimi wartościami. Sprzymierzeńcem jest też czas, bo natężenie emocji słabnie, myślenie staje się jaśniejsze, rośnie możliwość dokonywania bardziej przemyślanych decyzji.

Zachowanie pod wpływem emocji

Im większe nasycenie emocjonalne tym możliwa silniejsza reakcja, a co za tym idzie, trudniej się w niej zatrzymać. Mocne przeżycia mogą ograniczać naszą zdolność do racjonalnego myślenia i wyboru sposobu, w jaki zareagujemy. Wtedy ta warstewka koloru pokrywa racjonalność.  Stąd niekiedy po fakcie mówimy „zupełnie nie wiem czemu, tak się zachowałam, to było pod wpływem emocji”. Jeżeli daliśmy się ponieść i przeżyliśmy piękną przygodę, a może na fali uniesienia odważyliśmy się na coś, to świetnie. Gorzej, jak potem żałujemy, widzimy, że przykładowo zraniliśmy kogoś lub pogarsza się nasze zdrowie.

Wyciąganie wniosków

Na zakończenie przypomnę, że to, co się już wydarzyło, nie miało szans potoczyć się inaczej, bo by się po prostu potoczyło. Jeżeli czegoś żałujesz, to przeanalizuj ze szczegółami, co wpłynęło na twoje emocje, co je nasiliło. Wtedy uzyskaną wiedzę możesz zacząć stosować w praktyce, żeby aktywnie szukać sposobu na poradzenie  sobie z trudnymi emocjami.

Praktyka samoświadomości

Wiedza o sobie jest pierwszym czynnikiem, który pozwala w ogóle myśleć o zmianie. Jednak dopiero zastosowanie tej wiedzy w praktyce umożliwia dokonanie zmiany. Poniżej znajdziesz pytania, które mogą być pomocne w wykorzystaniu informacji z powyższego tekstu w Twojej codzienności. 

Rozsiądź się wygodnie i częstuj do woli materiałami.

MO

Im większa samoświadomość, tym łatwiej

postąpić zgodnie ze swoimi wartościami i potrzebami.

Małgorzata Tomaszewska

Korzystanie z prezentowanych materiałów nie zastąpi konsultacji z lekarzem, nie służy leczeniu czy diagnozowaniu.

Jak komunikujesz się ze Sobą?
Jak tam Twoja bezstronność?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Koszyk
Zamknij
Zamknij
Categories