Błędy poznawcze – must know

Myślenie jest fascynującym procesem, choć czasem może stać się źródłem trosk i nieporozumień. Czemu tak jest? Ponieważ umysł nie jest nieomylny. O podstawowych informacjach o błędach poznawczych przeczytasz poniżej.

Błędy poznawcze - must know - mojejosobie

Myślenie wyklucza nieomylność

Ludzki mózg jest niesamowicie skomplikowanym narzędziem, zdolnym do przetwarzania ogromnej ilości informacji. Wszystko to dzieje się z zadziwiającą szybkością i efektywnością. Jednakże ta sama zdolność, która pozwala nam na szybkie podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów, bywa również źródłem rozmaitych błędów poznawczych. Nie ma ludzi nieomylnych, są tylko tacy, którzy nie dopuszczają do siebie tej informacji. O wpływie zbyt dużej pewności siebie na zdolność kreatywnego myślenia przeczytasz w naszym workbooku. Zrozumienie procesu myślenia może pomóc w lepszym poznaniu siebie i otaczającego nas świata.

Błędy poznawcze - istota

Właściwie na każdym kroku towarzyszą nam błędy poznawcze. Są one nieodłączną częścią procesów myślenia, wpływając na sposób, w jaki interpretujemy informacje, podejmujemy decyzje i formułujemy przekonania. Błędy czy inaczej mówiąc zniekształcenia poznawcze to systematycznie pojawiające się wzorce w sposobie myślenia, które mogą prowadzić do nieprawidłowych wniosków i osądów. Są to nie tylko zjawiska interesujące z psychologicznego punktu widzenia, ale także istotne elementy, które mają wpływ na nasze codzienne życie, relacje z innymi ludźmi oraz życiowe wybory. Rozumienie jak dochodzi do powstawania zniekształceń, umożliwia ich wyłapanie i obserwację. Prowadzi to do bardziej obiektywnego podejścia do otaczającej nas rzeczywistości.

Tylko po co mam to robić?

Dostępność wiedzy o psychice nie zastąpi praktyki. Faktycznie, możesz powiedzieć, “wiem, jakie są moje emocje, nie muszę ich nazywać”. Masz racje, nie musisz, ale możesz i do tego Cię zapraszam. Wczesne nazwanie słowami przeżyć pozwala czuć świadomie. Dzięki temu zmniejsza się reakcja wzbudzenia lub zahamowania w ciele, która jest odpowiedzialna za coraz silniejsze przeżywanie. To dlatego, podczas gdy, chcemy mówić spokojnie, głos zaczyna drgać, więźnie w gardle lub się podnosi. 

Znaczenie świadomości zniekształceń myślenia

Wiedza o błędach poznawczych jest pierwszym krokiem do ich przezwyciężania. Pozwala na lepsze zrozumienie, dlaczego czasami podejmujemy błędne decyzje, źle oceniamy sytuacje lub nie rozumiemy motywacji innych osób. Dotyczy to również przeżywanych konfliktów wewnętrznych i silnych emocji, z którymi mamy trudność, by sobie poradzić.

Znajomość tych mechanizmów jest niezbędna dla każdego, kto pragnie stabilności emocjonalnej, rozwoju osobistego, poprawy komunikacji w relacjach i efektywnego radzenia sobie w świecie pełnym złożonych wyzwań i informacji.

Jak się tego pozbyć?

Nie da się całkowicie pozbyć zniekształceń poznawczych. Sposobem jednak by sobie z nimi radzić, jest ich zrozumienie i akceptacja. Błędy myślenia są częścią ludzkiego doświadczenia i będą. Co więcej, zobaczenie jak do nich dochodzi, stwarza możliwość głębszego poznania swoich reakcji emocjonalnych i zachowań. Umożliwia lepsze porozumienie ze sobą i innymi. Jest to kluczowe nie tylko w życiu osobistym, ale także w pracy zawodowej gdzie umiejętność obiektywnego oceniania sytuacji i podejmowania decyzji może mieć znaczący wpływ na sukces.

Korzystanie z prezentowanych materiałów nie zastąpi konsultacji z lekarzem, nie służy leczeniu czy diagnozowaniu.

Odkryj nowy workbook

Efekt eksperta + 2 dodatki pomoże Ci w nazywaniu i radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Jeśli na co dzień zauważasz u siebie frustrację, rozdrażnienie, poirytowanie, zrezygnowanie, lęk, brak wiary we własne siły, silny stres, zmartwienie, niepewność, napięcie i niepokój to Efekt eksperta i inne błędy Twojego myślenia pomoże Ci dostrzegać wzory, zależności i niuanse nadające życiu kolory.

Dysonans poznawczy – brak zgodności
Okoliczności, w których mózg się myli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Koszyk
Zamknij
Zamknij
Categories