Czy odpowiedzialności można mieć przesyt? Słowo nadmierna sugeruje, że czegoś jest za dużo. Można, co więcej, jest to czynnik obciążający psychikę.
Jakie to odpowiedzialne dziecko
Odpowiedzialność to cecha bardzo pożądana, jednak jeśli masz jej zbyt dużo, może zacząć robić ci się niewygodnie. Wszyscy wokoło się dobrze bawią, ty nie tracisz kontroli. Masz naładowany telefon, wiesz, gdzie kogo rozwieść po imprezie do domu i kiedy przyjaciółka „powinna iść spać”. Pilnujesz, by nikomu nic się nie stało. Do pewnego stopnia możesz to nawet lubić, choć niektórzy mówią Ci „wrzuć na luz, co się tak przejmujesz”.
Nadmierna odpowiedzialność - bywa ciężko
Osoby nadmiernie odpowiedzialne mają poczucie, że spoczywa na nich obowiązek ponoszenia konsekwencji za decyzje, zachowania i postępowanie osób, z którymi są związane relacjami. Może to być rodzina, przyjaciele, współpracownicy, sąsiedzi. Potrafią dopilnować interesu innych, nierzadko zaniedbując własne. Często autentycznie się martwią bardziej niż sami zainteresowani.
„Nie umiem inaczej”
Przez otoczenie, osoby nadmiernie odpowiedzialne, postrzegane są jako nadopiekuńcze, poważne niekiedy sztywne czy wręcz nudne. Mało kto wie, co przeżywają, jak jest im trudno. Branie na siebie odpowiedzialności za innych nie jest wyborem. Zachodzi u takich osób automatycznie, bezwiednie. Czują jednocześnie przytłoczenie i bezsilność, gdy bliska osoba działa na swoją niekorzyść. Nadmierna odpowiedzialność opisywana jest przez niektórych jako „ból rozdzierający serce”, który nie pozwala im stać obojętnie. Dlatego zaczynają działać. Załatwiają sprawy za innych, wyręczają, wychodzą przed szereg. Często ratują, pilnują, przedkładając potrzeby innych przed swoje własne.
Jeśli nie ma konsekwencji, to jaka jest motywacja do zmiany zachowania?
Na każdym dorosłym człowieku spoczywa odpowiedzialność. Nietrafione decyzje niosą za sobą niekorzystne skutki. Ponosząc konsekwencje tych wyborów, uczymy się, co nam służy. Osoby nadmiernie odpowiedzialne chcą często chronić innych przed skutkami ich złych decyzji. Poprzez to jednak mogą przyczyniać się do utrwalania braku motywacji do zmiany szkodliwego postępowania.
W nadmiernej odpowiedzialności problemem jest, że inni mogą na Ciebie liczyć bardziej niż ty sam_.
Praktyka samoświadomości
Wiedza o sobie jest pierwszym czynnikiem, który pozwala w ogóle myśleć o zmianie. Jednak dopiero zastosowanie tej wiedzy w praktyce umożliwia dokonanie zmiany. Poniżej znajdziesz praktyczne materiały, które mogą być pomocne w wykorzystaniu informacji z powyższego tekstu w Twojej codzienności.
Rozsiądź się wygodnie i częstuj do woli materiałami.
Życzę Ci troski
o Twoją Osobę
Małgorzata Tomaszewska
Korzystanie z prezentowanych materiałów nie zastąpi konsultacji z lekarzem, nie służy leczeniu czy diagnozowaniu.
Świetny artykuł. Byłem zachwycony, że znalazłem to miejsce . Wielu autorom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Czuję, że chyba powinienem wyrazić uznanie za Twoje działania. Będę polecał to miejsce i regularnie tu zaglądał, aby zobaczyć nowe posty.