Lekarz to… rozmowa o stereotypach

Nie można zaprzeczyć, że nadmiar informacji jest wyzwaniem dla każdego z nas. Możliwość przetwarzania danych przez umysł jest ogromna, ale nie jest nieograniczona. Może dochodzić do błędów, które determinują sposób naszego postrzegania. W zależności od tego, jak zinterpretujemy daną informację, tak zmieni się nasze nastawienie.

Automatyczne uproszczenie jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie z informacjami, których jest za dużo. Może tak się dziać również, gdy coś na pierwszy rzut oka wydaje nam się sprzeczne lub niemożliwe do przyjęcia w naszym systemie wartości. Nasuwa się pytanie, jakim kosztem może się to dziać. Zwróć uwagę, że masz na to wpływ.

„To nie jest tak, że w absurdalne rzeczy my nie uwierzymy. Nasz mózg uwierzy we wszystko, co zostanie mu podstawione, bo właśnie tak działa uproszczenie, że łapie to, co pierwsze byle znaleźć wytłumaczenie”. Mówi Maja Herman psychiatrka, psychoterapeutka, medinfluenserka, edukatorka, prezeska Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych.

Jak postrzegani są lekarze i lekarki?

Lekarz - psychiatra to wariat

Nadmierne poleganie na uproszczeniach może prowadzić do dezinformacji oraz sprzyjać rozpowszechnianiu poglądów niepopartych solidnymi podstawami naukowymi. Skróty myślowe czy uogólnienia mogą być czasami pomocne w ułatwieniu komunikacji, jednak często pomijają istotne szczegóły i złożoność rzeczywistości. Doprowadza to do powstawania przekonań opartych na błędnych założeniach. Tak rodzą się stereotypy, fake newsy. Dodatkowo żyjemy w wieku przepływu informacji, dostęp do niej jest wręcz nieograniczony. Coraz trudniej nam odróżnić nieprawdę od merytorycznych treści.

Również stale rośnie tendencja do przekazów w uproszczonej formie, co niesie za sobą przestrzeń do niedomówień, fantazjowania, tworzenia w głowie nieprawdziwych związków pseudo przyczynowo-skutkowych. Mózg dopowiada to, czego nie wie. Stwarza to pole do nadużyć we wszelkich dziedzinach życia, również edukacji, psychologii, medycynie.

Korzystanie z prezentowanych materiałów nie zastąpi konsultacji z lekarzem, nie służy leczeniu czy diagnozowaniu.

Efekt eksperta i inne błędy Twojego myślenia workbook - wnętrze

Nie chcesz ulegać uproszczeniu?

Sięgnij po workbook Efekt eksperta, szczególnie jeśli:

  • żyjesz pod presją,
  • często działasz automatyczne,
  • za bardzo analizujesz,
  • zbyt często upraszczasz,
  • masz uczucie paraliżu intelektualnego,
  • dostrzegasz u siebie problemy z koncentracją,
  • boisz się podjąć złą decyzję…
Jak Twoje myślenie wpływa na zdrowie serca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Koszyk
Zamknij
Zamknij
Categories