Koło emocji – wariacje

Jak już pewnie wiesz, po przeczytaniu wpisu o kole uczuć, pierwszą osobą, która stworzyła kołowy diagram emocji, był Robert Plutchik. Później, po nim rozwinęła go Gloria Wilcox. Dziś napiszę Ci o kilku innych wersjach, z którymi możesz się spotkać w sieci.

Koło emocji wariacje mojejosobie

Koło angielskiego słownictwa emocji

Kaitlin Robbs, nauczycielka języka angielskiego, zebrała słownictwo związane z określeniami stanów, emocjonalnych. W istocie było to pomocne podczas nauki. Przede wszystkim użyła formy koła, podzielonej na sześć części. W wyniku tego wyodrębniła strach, złość, wstręt, smutek, radość i zaskoczenie.

Wheel of words wg Kaitlin Robbs

Kolorowe koło emocji

Później w 2015 roku, Geoffrey Roberts, wzorując się na poprzednich modelach, stworzył „Emotional Word Wheel”. Autor jest australijskim pastorem z okolic Canberry. Osoby, z którymi współpracował, bardzo intensywnie przeżywały trudne i nieprzyjemne emocje. Zauważył, że mają one ograniczony zasób słów, którymi mogliby opisać to, co czują, co dodatkowo negatywnie przyczynia się do samodzielnego radzenia z emocjami.

Geoffrey Roberts, podobnie jak wcześniejsi autorzy, posłużył się diagramem kołowym. Jak podkreśla, skupił się na nieprzyjemnych odczuciach. Uważał, że takiej listy potrzebują osoby, które wspiera. Przypisał kolory wyodrębnionym przez siebie grupom emocji określających stany emocjonalne, gdy jesteśmy:

smutni

zniesmaczeni

rozgniewani

w lęku

czujemy się słabo

zaskoczeni

szczęśliwi

Polskie tłumaczenie znajdziesz tutaj.

Koło emocji w nowej odsłonie

W 2018 roku  Mike Bostock, informatyk, specjalista od wizualizacji danych odświeżył koło emocji, które zaprojektował Geoffrey Roberts. W samym środku zostawił wolną przestrzeń, zmienił też kolory. 

Emotional Word Wheel wg Geoffrey Roberts zmodyfikowane przez Mike Bostock

Dzięki zmianie kolorów diagram wydaje się bardziej czytelny i przejrzysty. Właściwie sprawia optycznie wrażenie, jakby było w nim mniej słów. Jest to oczywiście złudzeniem.

Mike Bostock doktoryzował się na Uniwersytecie Stanforda w Dolinie Krzemowej. New York Times, dla którego pracował, nazwał go „cyfrową supergwiazdą”. Jest jednym z twórców D3.js, biblioteki JavaScript, współzałożycielem Observablehq.com, platformy, która za cel obrała umożliwienie zrozumienie świata dzięki danym, przedstawionych w formie interaktywnych wizualizacji.

Dodatkowo trzykrotnie zdobył nagrodę Geralda Loeba w kategorii „Obrazy / wizualizacje”, przyznawaną od 1957 roku za wybitne dziennikarstwo biznesowe i finansowe.

 

Może to, że Mike Bostock, bierze się za koło emocji, przekona osoby sceptycznie nastawione do tego, jak ważne jest nazywanie i wyrażanie uczuć. 

 

Różne warianty

Z pewnością w sieci można znaleźć więcej wariantów koła emocji, czy jeśli wolisz koła uczuć. Przykładowo „Feeling Wheel” stworzone przez specjalistów terapii poznawczo behawioralnej na potrzeby „The depression guidebook” ujmuje w kole uczucia z kręgu złości, rozpaczy, zaskoczenia, radości, miłości i strachu. Konkretnie to aż 108 słów. Tyle samo znajdziesz w „Emotions & Feelings Wheel” instytutu Junto, specjalizującym się w szkoleniach z inteligencji emocjonalnej dla managerów i liderów. Ogólnie rzecz biorąc ich motto to „Pomagamy firmom i ich zespołom stawać się nieskończenie lepszymi, mądrzejszymi i zdrowszymi”.

Na zakończenie

Mam nadzieję, że te przykłady będą pomocne, w uświadomieniu sobie w rzeczywistości w jak wielu dziedzinach życia niezbędne dziś jest nazywanie i świadomość emocji swoich i otoczenia. Z pewnością widzisz też, że żadne z dostępnych narzędzi nie wyczerpuje tematu nazewnictwa stanów emocjonalnych. Mając to na uwadzę zachęcam Cię do tworzenia swojego własnego koła emocji, pomocne wskazówki, jak to zrobić, znajdziesz tutaj.

MO

Umiejętność nazywania emocji

przydaje się również w biznesie i negocjacjach.

Małgorzata Tomaszewska

Korzystanie z prezentowanych materiałów nie zastąpi konsultacji z lekarzem, nie służy leczeniu czy diagnozowaniu.

Tekst został opracowany w oparciu: 

Allison, R. (n.d.). Emotion Word Wheel. Robslink.com. Retrieved February 16, 2023, from Wheel of words by Kaitlin Robbs

Bostock, M. (n.d.). Recent notebooks by Mike Bostock. Observable. Retrieved February 16, 2023

Bostock, M. (2018, May 3). Emotion Wheel. Observable.

Geoffrey Roberts. (2015, March). Emotion Wheel. Imgur.

Gerald Loeb Award winners for Images, Graphics, Interactives, and Visuals. (2022, November). Wikipedia.

Odkryj nowy workbook

Efekt eksperta + 2 dodatki pomoże Ci w nazywaniu i radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Jeśli na co dzień zauważasz u siebie frustrację, rozdrażnienie, poirytowanie, zrezygnowanie, lęk, brak wiary we własne siły, silny stres, zmartwienie, niepewność, napięcie i niepokój to Efekt eksperta i inne błędy Twojego myślenia pomoże Ci dostrzegać wzory, zależności i niuanse nadające życiu kolory.

Koło emocji
Spokojny umysł – Atlas emocji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Koszyk
Zamknij
Zamknij
Categories