Dlaczego powstał Efekt eksperta?

Dlaczego to właściwie zrobiłam?

Wynikiem czyich potrzeb jest Efekt eksperta?

Zapraszam do obejrzenia filmu lub przeczytania.

Efekt eksperta i inne błędy Twojego myślenia workbook - wnętrze

Efekt eksperta - Dlaczego powstał ten workbook?

Dzisiaj, zamiast cotygodniowego wpisu, chciałam Wam opowiedzieć, dlaczego zdecydowałam się napisać workbooka Efekt eksperta i inne błędy Twojego myślenia, a właściwie jak do tego doszło, że on powstał.

„pani doktor przecież jak zacznę robić w ten sposób no to wszyscy przestaną mnie lubić”

„pani doktor, hmm, nie wiem, chyba tak nie potrafię, nie umiem tak” 

„pani doktor, aaa a jak bym tak zrobiła … “

Pytania dotyczące tego, co zrobić, jak zrobić, podają na wizytach właściwie za każdym razem.  

Jestem lekarką, psychiatrką. Pracuje ambulatoryjnie z osobami, które zgłaszają się w przeróżnych kryzysach i trudnościach. Niezwykle istotne w mojej pracy, jest to by nie przykładać swoich własnych opinii, nie przykładać swoich własnych lęków i obaw na osobę która siedzi naprzeciwko mnie. Oczywiście poza merytoryczną wiedzą, leczeniem. Zarówno dobraniem odpowiedniej formy psychoterapii, jak i farmakoterapii, jeżeli jest potrzebna. Dlatego czasem bardzo chciałabym komuś pomóc i powiedzieć co ma zrobić. Ja sama nie wiem, bo ja nie noszę Waszych butów, nie żyje Waszym życiem.

Współodczuwam

Na wizycie zwykle bardzo porusza mnie to, o czym mówią pacjenci. Ja jednak nie mam prawa, mówić drugiemu człowiekowi co dokładnie ma zrobić w kwestiach, które nie dotyczą bezpośrednio jego leczenia. Wiem, jak bardzo istotne jest branie odpowiedzialności za swoje decyzje w życiu i opieranie ich na swoich potrzebach i zasobach. Jednak trzeba się nauczyć jak to robić w swoim życiu, a nie przekładać jeden do jednego czyjeś rozwiązania. Elastyczność wyboru rozwiązań to podstawowa umiejętność wspierająca odporność psychiczną. Jak również zdolność odróżnienia tego, na co mamy wpływ od tego, co jest od nas niezależne. Stąd pojawił się pomysł, by uczyć jak to robić. Jak wyłapywać i radzić sobie z tymi trudności i problemami, które można zmienić.

Efekt eksperta - nauka obserwacji

Moim celem jest nauczenie Cię takiej obserwacji, jaką ja się sama posiadam, a która jest wynikiem lat nauki, śledzenia na bieżąco badań, ale i, a może przede wszystkim praktyki pracy z pacjentami doświadczającymi kryzysu psychicznego. Efekt eksperta to workbook. Znajdziesz tam opisy, takie zwykłe, praktyczne życiowe. Napisane zwykłym przystępnym językiem. Informacje, które pozwolą Ci odnaleźć podobne dysfunkcyjne mechanizmy we własnym życiu. Dlaczego to tak ważne? Dlatego, że znalezienie tych mechanizmów pozwoli Ci zastanowić się i znaleźć odpowiedź na pytanie, czego potrzebujesz, znaleźć swoją drogę. Uczę jak wyłapać swoje automatyczne zachowania, myśli i pułapki w myśleniu. Na początek wybrałam trzy zniekształcenia poznawcze, mające szczególnie istotny wpływ na codzienne radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi, ale też relacyjnymi czy w pracy, również w biznesie.

Najpowszechniejsze ze zniekształceń poznawczych

Myślenie czarno białe, inaczej też nazywane dychotomicznym, myśleniem zero-jedynkowym, wszystko albo nic. Drugi rodzaj myślenia to nadmierne uogólnianie. Trzeci — wnioskowanie pod wpływem emocji. Dodatkiem do Efektu eksperta jest lista 15 zniekształceń z krótkim opisem i tipami, na co zwrócić uwagę, by je wyłapać. Wiedza o tym, na co zwracać uwagę spowoduje, że zaczniesz samodzielnie je wyłapywać. Okaże się, że szybko zaczniesz się orientować, kiedy umysł wprowadza Cię w błąd. Kiedy zapętlasz się w emocjach i potocznie pisząc, nakręcasz, a przestajesz oceniać sytuację racjonalnie.

„moment, moment, czyli teraz właśnie zakładam coś, co nie do końca jest prawdą? Uogólniam, porównuje się do grupy, która nijak ma się do mnie”. To jakbyśmy porównywali siebie, będąc amatorem, do sportów- olimpijczyków, dla których sport jest życiem i pracą. Patrzyli na jego rezultaty i mówili „hmmm a mi się to nie udaje, jestem do niczego…”. Zwróć uwagę, że takie myślenie jest też efektem nieuwzględnienia kontekstu.

W Efekcie eksperta również piszę o kontekście. Dla lepszego zapamiętania posługuję się akronimem TON – od pierwszych liter słów. 

Posługując się TON-em, wiesz co robić

Umiesz rozpoznać, na co masz wpływ, a na co nie. Wiesz, od czego rozpocząć proces samoregulacji emocjonalnej, by zachować się w sposób, który Ci służy. Pamiętaj, że emocje i zachowania to dwie różne rzeczy. To, co czujesz, a to jak się zachowujesz to nie to samo. Jeśli chcesz samodzielnie móc nad tym popracować w domu, zapraszam Cię. Skorzystaj z Efektu eksperta, on Cię poprowadzi.

 

PS Tak, wiem, że to niemały wydatek. Masz wątpliwości, czy go kupić — to naturalne. Jego koszt jest niższy niż jednorazowa wizyta u psychiatry. Zastanów się na spokojnie. Wróć, jak zdecydujesz się, że chcesz rozpocząć tę pracę.

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Jak będziesz mieć jakieś pytania, to pisz w komentarzach.

Małgorzata Tomaszewska

 

 

Korzystanie z prezentowanych materiałów nie zastąpi konsultacji z lekarzem, nie służy leczeniu czy diagnozowaniu.

Brak czasu a zniekształcenia poznawcze
Stres a zniekształcenia poznawcze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Koszyk
Zamknij
Zamknij
Categories