Równowaga psychiczna a bycie spójną osobą

Wewnętrzne poczucie bycia logiczną i uporządkowaną całością, taki stan można nazwać spójnością. Zgoda ze sobą, w sobie. Skąd się bierze, czym jest, jak ją osiągnąć, jaki ma związek z tym równowaga psychiczna, o tym przeczytasz w tym tekście.

Równowaga psychiczna a bycie spójną osobą

Harmonia, równowaga psychiczna, spokój to stany, w których odpoczywamy. Potrzebujemy tego, by móc zregenerować się po trudnościach dnia codziennego, większych i mniejszych kłopotach. Jednak czasem pomimo braku ewidentnych czynników pojawia się uczucie rozdźwięku, niespójności. Potocznie można powiedzieć, że coś zgrzyta czy uwiera. Warunkiem poczucia spójności jest zgodne połączenie różnych sfer naszego życia, które wzajemnie się przenikają i na siebie wpływają. Wymienię tylko kilka z nich — rodzina, praca, rozwój, sieć społeczna, zdrowie fizyczne i psychiczne, sfera emocjonalna, finansowa. Mam nadzieję, że nikt z czytających nie ma wątpliwości, że nie da się ich rozpatrywać jako zupełnie oddzielne obszary.

Korzyści z dążenia do spójności

Poziom skomplikowania wzrasta, jeśli zdamy sobie sprawę, że w każdej sferze pojawiają się emocje, myśli, przekonania, kierujemy się wartościami, stawiamy sobie cele i wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Te wszystkie czynniki, które wymieniłam, mogą być odmienne w różnych sferach.

Ludzie, którzy mają spójne relacje z innymi, doświadczają większego poczucia wsparcia i więzi emocjonalnej. Zgodne, dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi powodują, że wzrasta poczucie bezpieczeństwa i satysfakcji z życia. Osoby, które są emocjonalnie spójne, mają większą zdolność radzenia sobie ze stresem i trudnościami. W konsekwencji mają większą odporność psychiczną, którą nazywamy rezyliencją. Może się jednak okazać, że w jednym czasie pojawiają się w nas dwa sprzeczne dążenia.

Zachowanie spójności

Dorosła kobieta chce spędzić czas w swoim domu. Potrzebuje odpoczynku i chciałaby w weekend pospać, pójść na spacer, zająć się zaległymi sprawami. Wie jednak, że jej rodzice bardzo chcieli, by odwiedziła ich w weekend, że czekają na to.

Dla niej wartością jest rodzina, szacunek, relacja z rodzicami, ale też zdrowie fizyczne i psychiczne, dbałość o siebie. Może się okazać, że będzie jej trudno podjąć decyzję co zrobić. Im ma większe umiejętności prowadzenia ze sobą dialogu i rozumienia tego, co czuje, tym szybciej dojdzie do znalezienia odpowiedniego wyjścia z sytuacji.

Rozwiązanie musi uwzględniać jej wszystkie wartości, by zachowała spójność. Ma różne możliwości. Może zdecydować się, by zostać w domu a z rodzicami porozmawiać on-line albo pojechać do nich i powiedzieć, że potrzebuje regeneracji i część czasu spędzi sama. Może też pojechać na krótko do nich lub poprosić by to rodzice ją odwiedzili. Inaczej też może zrobić, jednak jeśli nie uwzględni tego, co czuje i jakie ma wartości, to będzie jej dużo trudniej.

Równowaga psychiczna - trudność w utrzymaniu

Spójność celów i wartości będzie skutkowała większą motywacją, zaangażowaniem w działanie i łatwiejszym podejmowaniem decyzji. Przykładowo osoba, dla której wartością jest pomaganie innym, pracująca w obszarze realnie wpływającym na wsparcie ludzi, będzie miała większe poczucie celu i sensu w życiu. Również łatwiej osiągnie w tej dziedzinie sukces. Jeżeli ta sama osoba wybierze pracę, która nie będzie związana z robieniem czegoś służącego poprawie życia drugiego człowieka, to jej motywacja do pracy spadnie. Nie będzie czuła satysfakcji z tego, co robi ani też nie będzie zabiegała, żeby piąć się po szczeblach kariery. Jeśli z jakichś przyczyn będzie trwała w tej sytuacji, to również będzie czuła w sobie niespójność, rozdźwięk. Potocznie można powiedzieć, że coś jej się nie będzie zgadzało. W sytuacji dodatkowego obciążenia może mieć większe trudności w powrocie do równowagi psychicznej niż osoba, która w obszarze pracy i wartości jest spójna.

Zapamiętaj

Dążenie do spójności człowieka wymaga samorefleksji, zrozumienia swoich wartości i celów oraz podejmowania działań zgodnych z nimi. Zwrócenie uwagi, kiedy tracimy spójność, jest niezwykle istotna dla zrozumienia swojego umysłu i zachowań. Pozwala nam lepiej zrozumieć wpływ emocji, wartości, celów i relacji interpersonalnych na nasze samopoczucie i ogólną jakość życia. Znając obszary, w których jest nam trudno, dochodzi do konfliktów, możemy uczyć się skutecznych strategii, które pozwolą zastosować interwencje, które pomogą nam wrócić do równowagi psychicznej.

Praktyka samoświadomości

Wiedza o sobie jest pierwszym czynnikiem, który pozwala w ogóle myśleć o zmianie. Jednak dopiero zastosowanie tej wiedzy w praktyce umożliwia dokonanie zmiany.

Jeśli chcesz otrzymać dostęp do praktycznych materiałów pomocnych w wykorzystaniu informacji z tego tekstu (i nie tylko) zapisz się do newslettera.

Korzystanie z prezentowanych materiałów nie zastąpi konsultacji z lekarzem, nie służy leczeniu czy diagnozowaniu.

Korzyści z oddania nadmiernej odpowiedzialności
Dysonans poznawczy – brak zgodności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Koszyk
Zamknij
Zamknij
Categories