Nasze emocje

Frajda, zabawa, radość. To czułam czytając Wasze odpowiedzi na Instagramie. Najpierw pytałyśmy o skojarzenia określające emocje podstawowe. Następnie dopisałyśmy trochę swoich i powstały materiały z których każdy może skorzystać, są do pobrania niżej.

nasze emocje - Mojej Osobie

Skąd pomysł?

Wiele się mówi o emocjach i tym, jak bardzo są potrzebne, żeby je przeżywać, nazywać, „uwalniać”, wyrażać. Owszem to wszystko ważne, ale jak to zrobić jak nikt nas tego nie edukował? Łatwo o poczucie zagubienia, zwątpienie, że tego można się nauczyć. 

Zwykle znamy słowa, którymi można precyzyjnie nazywać emocje, ale nie przychodzą nam one z łatwością w odpowiednim momencie, ponieważ po prostu za rzadko ich używamy i mogą tracić dla nas zabarwienie emocjonalne. Właśnie dlatego pojawił się pomysł zaproszenia czytelników do wspólnej zabawy w swobodne skojarzenia związane z emocjami.

Jak zacząć precyzyjnie nazywać emocje ?

Metod jest kilka, jedną z nich jest zadanie sobie na początek pytania: 

Co najbardziej przypomina mi to uczucie: 

  • radość
  • złość
  • lęk, 
  • wstręt
  • czy smutek? 

Są osoby, które, krótko mówiąc, mogą stwierdzić, że to zbyt techniczne czy dziecinne. Może im z łatwością przychodzi posługiwanie się językiem emocji, nie wiem. Jednak pomimo tych uwag wiele z nas może mieć trudność nawet z rozróżnieniem tych podstawowych emocji. To w porządku może tak być. Daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz, wracaj do tego pytania. 

Następny ruch

Drugim krokiem jest skorzystanie z podpowiedzi, a właściwie raczej opracowania, zboru słów określających dane emocje. Właśnie w zaproponowanej zabawie chciałyśmy sprawdzić jakie skojarzenia przychodzą Wam do głowy. Oto one, Wasze skojarzenia. 

Pytani o radość pisaliście: podekscytowanie, entuzjazm, optymizm, miłość, uciecha, energia, wesołość, szczęście, frajda, zadowolenie, przyjemność. 

Drugiego dnia podawaliście skojarzenia ze złością, najczęstsze to: nie, zdenerwowanie, wściekłość, wkurzenie, gniew, wkur_ , poirytowanie, szał, niezadowolenie. 

Za trzecim razem pytałyśmy o lęk. Odpowiedzieliście nam: obawa, strach, zgroza, niepewność, fobia, zaniepokojenie, napięcie, panika, niepokój, bezradność, paraliż. 

Przy wstręcie było chyba najtrudniej, stąd wasze określenia to nie zawsze pełne słowa: uraz, nie trawić, odraza, zniesmaczenie, ohyda, niesmak, obrzydzenie, niezgoda, fuj, fujka, bleee, ygh, fu.

Jako piąty pojawił się temat smutku. Skojarzenia mocno nas poruszyły, niektóre były bardzo obrazowe: rozżalenie, przygnębienie, zamyślenie, wchłonięcie przez czarną dziurę, ból życia, bagno rozpaczy, rozpacz, strata, beznadzieja, załamanie, nieszczęście, żal, rozczarowanie, zawiedzenie. 

radość mojej osobie
Podejdź do tego z zainteresowaniem

Zebrałyśmy Wasze odpowiedzi i dołożyłyśmy własne skojarzenia, całość przedstawiłyśmy w formie graficznej. Mamy nadzieję, że zachęci Was to do korzystania z materiałów na co dzień.

Jak to robić?

Ano zacząć od przeczytania, na spokojnie. Można każde ze słów powtórzyć w głowie lub na głos i poszukać w pamięci jak to uczucie może sygnalizować moje ciało.

Przykładowo w grupie lęku jest „niepokój”. Jak ciało zachowuje się, gdy odczuwasz niepokój? Znajdź w pamięci, jak układają się wtedy twoje ramiona, plecy, cała sylwetka. Jaka mimika twarzy temu towarzyszy? Istotna będzie każda obserwacja.

W chwilach, gdy masz trudność z opisaniem tego, co czujesz, po prostu weź do ręki nasz bryk i po kolei przypasowuj słowa do tego, co czujesz. Jeśli natrafisz na właściwe, poczujesz subtelny i delikatny „klik”, że to właśnie to. Jeśli nie znajdziesz właściwego słowa, szukaj dalej, przecież nasz bryk nie wyczerpuje tematu języka emocji.

Praktyka samoświadomości

Wiedza o sobie jest pierwszym czynnikiem, który pozwala w ogóle myśleć o zmianie. Jednak dopiero zastosowanie tej wiedzy w praktyce umożliwia dokonanie zmiany. Poniżej znajdziesz materiały, które mogą być pomocne w wykorzystaniu informacji z powyższego tekstu w Twojej codzienności. 

Rozsiądź się wygodnie i częstuj do woli materiałami.

MO

W temacie języka emocji

warto czerpać z doświadczenia innych.

Małgorzata Tomaszewska

Korzystanie z prezentowanych materiałów nie zastąpi konsultacji z lekarzem, nie służy leczeniu czy diagnozowaniu.

Spokojny umysł – Atlas emocji
Pod wpływem emocji – Atlas emocji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Koszyk
Zamknij
Zamknij
Categories