Koło emocji

Im częściej myślisz, rozmawiasz o tym, jakie mogą być emocje, tym w twojej głowie łatwiej pojawiają się konkretne słowa, gdy chcesz opisać to, co czujesz. Podchodząc do zgłębienia tematu, zawsze warto sprawdzić swoją dotychczasowo nabytą wiedzę, dlatego zapraszam Cię do sprawdzenia zasobu słownictwa w tej dziedzinie.

Koło emocji pdf

Jak zacząć?

Weź kartkę i zacznij spisywać wszystkie słowa określające emocje. Chociaż może Ci się wydawać, że nie znasz ich dużo. Po prostu pisz, na spokojnie, tak dla Siebie Twój umysł zrobi resztę. To trochę jak z robieniem listy zakupów. Początkowo wydaje Ci się, że potrzebujesz jedną, dwie rzeczy, ale jak zaczniesz ją robić to przypominają Ci się kolejne. Okazuje się, że nie mieścisz się na jednej kartce. To normalne, że jeśli nie używasz na co dzień określeń związanych z opisywaniem uczuć, to może Ci się wydawać, że ich nie znasz. W rzeczywistości te słowa należą po prostu do języka i są Ci znane, ale nie masz płynności w posługiwaniem się nimi.

Zrób własne koło emocji

Drugim krokiem, by zrobić własne koło emocji, jest porządkowanie w grupy tego, co masz wypisane na kartce. Możesz od razu notować wyrazy na małych karteczkach, takich jakie często stawiamy na biurku. Oczywiście możesz też skorzystać z pociętych kartek ze starych zeszytów, które w większości domów gdzieś leżą w zapomnianej szufladzie. Możliwości jest bardzo dużo. Ważne by dać sobie czas na swobodne skojarzenia. Zapisywać słowa tak jak przychodzą do głowy. Chociaż możesz mieć chęć od razu szukać przymiotników (radosny, wesoły, smutny) albo rzeczowników (radość, smutek) daj sobie więcej możliwości. Zapisuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Nie wszystkie słowa potem musisz wykorzystać, ale będziesz mieć większą bazę.

Masz pełną dowolność

Tak naprawdę, możesz wybrać, jakie zrobisz koło emocji, czy będą w nim różne stany emocjonalne, czy tylko jedna grupa podobnych uczuć, przykładowo radość, czy smutek. Wypisywanie listy znanych Ci słów określających emocje jest samo w sobie rozwijające. Możesz się wręcz zdziwić, ile znasz wyrażeń. Od tego tylko krok do świadomego zastosowania ich w codzienności. Wracając do tworzenia koła emocji, może to być też sposób, na spędzenie wolnego czasu z kimś. Możecie wspólnie pochylić się nad kartką, a jeśli to okaże się za trudne to spróbować zagrać jak w inteligencję. Można skorzystać z dużego brystolu, na którym przykleisz lub wypiszesz zgromadzone wcześniej słowa. Zważywszy na to, że ma to być Twoje koło emocji, masz nieograniczone możliwości.

Na zakończenie mam coś dla Ciebie

Koło emocji pdf – puste szablony, z których możesz skorzystać.

Pierwszy szablon to koło, z którego możesz stworzyć swoje koło emocji. Wpisujesz słowa, jak chcesz i ile chcesz. Możesz przeznaczyć całe koło na jedną, dwie grupy emocji. Zakładając, że możesz robić wielokrotnie swoje koło emocji, może ono ewoluować i przybierać bardzo różne postacie. 

Drugi szablon zawiera pola, w które możesz od razu wpisywać określenia związane z emocjami. Są już na nich kolory reprezentujące pięć grup emocji podstawowych. Dzięki temu łatwiej stworzysz mapę emocji.

Skorzystaj z gotowego rozwiązania. Zobacz jak wygląda przygotowane koło emocji pdf, a następnie wydrukuj całość lub wybrane szablony.

Przykładowe Koło emocji pdf

Kolory emocji

Emocje kojarzące się z radością

Grupa uczuć łączonych ze złością

Uczucia z kręgu smutku

Emocje łączone ze wstrętem

Emocje skojarzone z uczuciem lęku i strachu

MO

Inteligencję emocjonalną warto rozwijać

poprzez zabawę

Małgorzata Tomaszewska

Korzystanie z prezentowanych materiałów nie zastąpi konsultacji z lekarzem, nie służy leczeniu czy diagnozowaniu.

Efekt eksperta zestaw Mojej Osobie

Odkryj nowy workbook

Efekt eksperta + 2 dodatki pomoże Ci w nazywaniu i radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Jeśli na co dzień zauważasz u siebie frustrację, rozdrażnienie, poirytowanie, zrezygnowanie, lęk, brak wiary we własne siły, silny stres, zmartwienie, niepewność, napięcie i niepokój to Efekt eksperta i inne błędy Twojego myślenia pomoże Ci dostrzegać wzory, zależności i niuanse nadające życiu kolory.

Koło uczuć
Koło emocji – wariacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Koszyk
Zamknij
Zamknij
Categories