Jak zadbać o siebie?

To będzie krótki wpis. Tu zaczyna się Twój proces, w którym dowiesz się jak zadbać o siebie.

Jak zadbać o siebie?

9 200 000 wyników w 0,42 sekundy

Tyle wyników otrzymałam w wyszukiwarce po wpisaniu hasła jak zadbać o siebie. To stanowczo więcej niż jestem w stanie przeczytać, siedząc w metrze, czy wieczorem leżąc w łóżku. Na pierwszej stronie wyświetlały się konkretne porady. Linki do wpisów o chwytliwych tytułach – jak zadbać o siebie na 12, 35, 10 itp. sposobów. Pojawiły się też pytania:
czy wiem, jak zadbać o siebie:

  • perfekcyjnie
  • w walentynki
  • na wiosnę
  • po trzydziestce?

Jak zadbać o siebie? Przecież można się w tym zgubić

Postawiłam się na Twoim miejscu, czytelniczko/czytelniku i nie wiedziałam co zrobić. Który link kliknąć? Bez wątpienia chcę, jak każdy, umieć zadbać o siebie. Korcące jest przeczytanie konkretnych rad i poczucie, że już wiem co mam robić. One nawet często są dobre i mogą być pomocne, jeśli nie traktujesz ich zbyt dosłownie i bezrefleksyjnie.

Ile zapamiętasz z tych sposobów?

Załóżmy, że wybierasz te kilka, kilkanaście punktów z pierwszej strony wyszukiwarki. Czas potrzebny na przeczytanie jednego to około 7 minut. W międzyczasie przypomni Ci się, coś ważnego, przyjdzie jedno, dwa powiadomienia na telefonie. Może nawet zrobisz screenshota albo zapiszesz link, jeśli artykuł Ci się spodobał. Niewątpliwie starasz się zgłębić temat dbałości o zdrowie psychiczne. Prawdopodobnie możesz mieć nawet poczucie, że samo to jest już frustrujące.

Co mogę realnie zrobić?

Jako psychiatrka słyszę to pytanie prawie codziennie. I ponoć to nieładnie odpowiadać pytaniem na pytanie, to często to robię. Zadaję pytania, które pomagają zrozumieć i poznać siebie, tak aby odpowiedź na pytanie „jak zadbać o siebie?”, była trafna. Pytam, o potrzebne informacje specjalistę od tej konkretnej osoby, czyli moją rozmówczynię, mojego rozmówcę. W wyniku zadawania sobie odpowiednich pytań dowiadujemy się, jacy jesteśmy w szeroko rozumianym pojmowaniu (więcej o procesie poznawania siebie). Przede wszystkim dowiadujemy się, jakie są nasze możliwości emocjonalne, czasowe, finansowe, logistyczne, dotyczące wartości itp. Bezsprzecznie wynikiem tego procesu są realne odpowiedzi, które możesz zastosować w praktyce.

Praktyka samoświadomości

Słowo dbać oznacza z definicji zajmować się czymś lub kimś troskliwie i poświęcać temu wiele starań. Sprawdź jak Ty rozumiesz dbanie o siebie. Odpowiedz na podstawowe pytania zbliży Cię do siebie. 

Rozsiądź się wygodnie i częstuj do woli materiałami.

MO

Warto poznać siebie.

Nauczysz się wtedy, jakie rady rzeczywiście będą dla Ciebie odpowiednie i jak naprawdę możesz zadbać o siebie.

Małgorzata Tomaszewska

Korzystanie z prezentowanych materiałów nie zastąpi konsultacji z lekarzem, nie służy leczeniu czy diagnozowaniu.

Traktujesz swoje potrzeby poważnie?
Jak siebie poznać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Koszyk
Zamknij
Zamknij
Categories